VisitMons Logo
Réserve naturelle des MarionvilleGregory Mathelot

Het natuurreservaat van Marionville

Stel je 65 hectare moeras en vijvers voor, zover het oog reikt. Ter vergelijking: dat is ongeveer even groot als 65 grote voetbalvelden!

Stel je 65 hectare moeras en vijvers voor, zover het oog reikt. Ter vergelijking: dat is ongeveer even groot als 65 grote voetbalvelden! En je hoeft niet naar de Camargue of een noordelijk land te reizen om van dit landschap te genieten. Nee, deze idyllische plek bevindt zich in het hart van het natuurreservaat van Marionville.

Het verhaal van het natuurreservaat van Marionville is een beetje: wie op jacht gaat, verliest zijn plek! Deze moerassen en vijvers waren niet altijd zo vredig. Nog maar een paar decennia geleden bestonden ze bijna niet. Vroeger stroomde de rivier de Haine door het gebied. Deze nu gekanaliseerde rivier slingerde door de vochtige weiden en speelde verstoppertje met de wilgen totdat de mens ingreep...

Réserve naturelle des MarionvilleGregory Mathelot
Réserve naturelle des MarionvilleGregory Mathelot
Réserve naturelle des MarionvilleGregory Mathelot

Het werk van de mens

De winning van steenkool heeft de geschiedenis veranderd en het landschap van de regio blijvend getransformeerd. Na de Tweede Wereldoorlog zakte de bodem in, waardoor een groot watergebied ontstond, omgeven door weiden. Omdat de grond als onbruikbaar werd beschouwd, lieten de boeren het stukje bij beetje achter. Maar de natuur blijft nooit stil: deze nieuwe moerasgebieden trokken al snel een rijke fauna en flora aan.
In 1978 werd dit natuurjuweel officieel het natuurreservaat van Marionville, dat zich uitstrekt over Saint-Ghislain en Quaregnon.

Aangelegde wandelpaden

Wat kan je vandaag bewonderen? Een ongerepte natuur in al haar pracht! Een pad, aangelegd op een oude spoorlijn (3 km heen en terug), leidt naar twee uitkijkposten langs het belangrijkste watergebied. Langs het pad verwelkomen wilgen- en meidoornstruiken een levendige gevleugelde fauna: fitis, koolmezen, roodborstjes en nachtegalen. Deze vogels zijn moeilijk te spotten voor beginners, maar ze zullen je betoveren met hun melodieën: een echt openluchtconcert!

De natuur observeren

Vanuit de uitkijkposten, kijk en luister goed: het reservaat barst van de levende schatten. Deze charmante en discreet aanwezige bewoners vragen echter een beetje geduld. Onder hen bevinden zich de zilvermeeuw, de tadorne de Belon en de blauwborst met spiegel, enkele van de bijzondere soorten die hier broeden.
Elke omgeving in het reservaat voorziet in de behoeften van een gevarieerde biodiversiteit: rietzangers en blauwborsten geven de voorkeur aan de rietvelden, terwijl in het noorden de bescheidener watergebieden eenden, amfibieën en insecten herbergen. In dit ecosysteem valt een curiositeit op: de waterdrieblad, een uiterst zeldzame carnivorische waterplant die haar prooi in minder dan een duizendste van een seconde kan vangen!

Meer weten over het reservaat

Goed om te weten

Aangelegde parking in Tertre, langs de Olivier Lhoirstraat, tussen de Marionvillestraat en het spoorwegovergang. Toegang gratis. Begeleide rondleidingen zijn mogelijk met de vereniging Natagora: www.natagora.be